IMG_3722

Czy warto robić licencjat w SGH? (część 2: studia, organizacje i atmosfera)

Czym różni się studiowanie w SGH od studiowania na innych uczelniach? Czy da się połączyć naukę z pracą? Jaka jest atmosfera i czy mityczny wyścig szczurów faktycznie ma miejsce? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w drugiej części przewodnika o studiach – głównie licencjackich – w Szkole Głównej Handlowej.

  1. Program i plan studiów

W SGH plan każdy samodzielnie układa sobie plan.

Plusy: godziny zajęć i wykładowcy zależą w dużej mierze od nas, regulujemy poziom nauki (tak, tak, poziom nauczania tego samego przedmiotu może się różnić w zależności od prowadzącego!), ułatwia to połączenie studiów z pracą (zresztą dziekanat jest zresztą przyjaźnie nastawiony do pracy zawodowej – stąd bardziej elastyczne godziny obsługi studentów i możliwość załatwienia wielu spraw za pośrednictwem Internetu)

Minusy: są łatwiejsi i trudniejsi wykładowcy, ale ocena ta sama. Jeśli trafisz na wymagającego prowadzącego, namęczysz się, a ktoś inny dostanie łatwo piątkę. Samodzielne układanie sobie planu sprawia, że nie ma grup zajęciowych, studenci są więc wolnymi elektronami, a nie zgraną ekipą, która trzyma się razem. Układanie sobie planu wymaga także samodzielności.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż w Szkole Głównej Handlowej obowiązuje unikatowe rozwiązanie w skali uczelni wyższych – mają możliwość wyboru kierunku dopiero po I roku. Uważam, że tak powinno być na każdych studiach.

2. Organizacje i atmosfera na studiach

To, co zdaniem wielu osób powoduje, że warto studiować w SGH, to organizacje studenckie. O ile studenci studiów magisterskich koncentrują się już raczej na pracy zawodowej, o tyle w przypadku pierwszych lat studiowania działalność w organizacji stanowi dobre i popularne rozwiązanie. Nie dość, że można poznać nowych ludzi – co w związku z indywidualnym planem studiów nie jest łatwe – to jeszcze nabywa się cenne doświadczenie. Co więcej, każda większa organizacja zaprasza pierwszoroczniaków na obóz zerowy.

  1. Współpraca z biznesem

Pracownica działu personalnego jednej z dużych firm żaliła się kiedyś, że studenci SGH są tak rozpuszczeni, że normą jest dla nich możliwość wygrania iPada na każdej przerwie między zajęciami. Jest w tym ziarno prawdy, a to z powodu bardzo intensywnej współpracy SGH z biznesem – zwłaszcza z tzw. dużymi firmami. Nowe zeszyty, współprowadzone przedmioty, ułatwienia w rekrutacji, targi praktyk, możliwość promowania firmy – wszystko to obowiązkowo w SGH. Jeśli więc ktoś myśli o karierze w takiej firmie, to opcja dla niego.

Po studiach licencjackich przychodzi pora na magisterskie – jeśli więc zastanawiacie się, czy warto kontynuować naukę na tej uczelni, zerknijcie tutaj.


Dołącz do dyskusji!

5 thoughts on “Czy warto robić licencjat w SGH? (część 2: studia, organizacje i atmosfera)

  1. I really appreciate this post. I have been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thx again! daeagdcckfge

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *