biblioteka

Ekonomia: najciekawsze książki, blogi i raporty

Gdzie czytać o gospodarce, aby było ciekawie i mądrze. Oto kilka pomysłów na dostarczenie sobie ciekawych lektur – na blogach, w książkach, a także dzięki raportom uznanych organizacji pozarządowych.

Blogi

W tej kategorii za liderów uznaję reprezentantów podejścia praktycznego i prokonsumenckiego, czyli odpowiednio Michała Szafrańskiego z bloga Jak Oszczędzać Pieniądze i Macieja Samcika, dziennikarza Gazety Wyborczej, który zjawiska gospodarcze opisuje z perspektywy konsumenta (Subiektywnie o finansach). Pierwszy blog to atrakcyjna forma edukacji finansowej, którą polecam każdemu, drugi koncentruje się na problematyce związanej z konsumentami.

Książki

Studenci ekonomii zaczynają zazwyczaj naukę od podręczników (Begga bądź Samuelsona), jednak sposób podania informacji jest tam mało atrakcyjny, zwłaszcza dla osób, które po prostu we własnym zakresie chciałyby się dowiedzieć więcej o gospodarce. Takim osobom zdecydowanie polecam książkę „Ekonomia. Instrukcja obsługi” (autor: Ha-Joon Hang). Ona również opowiada o makro- i mikroekonomii, ale żywy język, ciekawe przykłady i praktyczne podejście do tematu sprawiają, że czyta się ją z zapartym tchem. Zamiast prezentować teorie i zagadnienia autor koncentruje się na zadawaniu pytań i rozwiązywaniu problemów, co sprawia, że nie tylko wiele się dowiadujemy, ale także wiemy, po co nam ta wiedza.

A co Polacy w ogóle wiedzą o gospodarce? Jak korzystają z pieniędzy? Tego można dowiedzieć się z książki prof. Dominiki Maison pt. „Polak w świecie finansów”. Oparta na dużym projekcie badawczym publikacja w przystępny sposób prezentuje wyniki badań na temat wiedzy ekonomicznej, postrzegania podatków czy podejścia do wydawania pieniędzy. Otóż okazuje się, że są na przykład osoby, które mają zupełnie nabożne podejście do gotówki!

W najbliższym czasie zamierzam przeczytać „Kapitał w XXI wieku” (podobno w ostatnich latach najważniejsza książka o gospodarce!) i „Dziecięcą chorobę liberalizmu”. Osobom zainteresowanym transformacją ustrojową w Polsce polecam z kolei „Patologię transformacji” – spojrzenie z naszego podwórka – i „Doktrynę szoku” mojej ulubionej Naomi Klein (znajdziemy tam i terroryzm, i Lecha Wałęsę).

Inicjatywy

Na uwagę zdecydowanie zasługują opracowania Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR), założonej przez Leszka Balcerowicza. Osoby o nieco innych poglądach na gospodarkę zdecydowanie powinny śledzić działalność Fundacji Kaleckiego, o której coraz głośniej – ostatnio wydali ciekawy raport na temat podejścia Polaków do kwestii ekonomicznych.

A jakie źródła wiedzy Wy polecacie?


Dołącz do dyskusji!

One thought on “Ekonomia: najciekawsze książki, blogi i raporty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *