Maastricht

Erasmus w Maastricht – 5 praktycznych wskazówek

Erasmus w Maastricht – czy warto?

Maastricht, holenderskie miasto średniej wielkości, jest kojarzone z głównie z Unią Europejską, w istocie ofertuje całkiem sporo międzynarodowych atrakcji. Czy warto wybrać się tam na wymianę? Co warto wiedzieć, gdy zamierzamy spędzić semestr na Maastricht University?

 1. Ucz się

Nie ma specjalnych zajęć dla Erasmusów. Często jest za to konieczność przygotowania się już na pierwsze zajęcia. Jeśli nie kojarzysz takiego zjawiska z Polski, tutaj masz duże szanse, aby się z nim zapoznać. Podobnie jak z uczeniem się na bieżąco.

 2. Doceń urok Maastricht – i ruszaj dalej!

Nie oszukujmy się – Maastricht nie jest metropolią. Samo miasto, liczące koło 120 tys. mieszkańców, jest gęsto zaludnione przez studentów z różnych krajów. Można je zwiedzić w trakcie weekendu, za to ma sporo zalet: rozbudowaną sieć ścieżek rowerowych (rzecz typowa w Holandii) oraz dobre połączenia z innymi miastami. Na uwagę zasługuje w szczególności fakt, iż jest to doskonały punkt wypadowy na wycieczki do Belgii i Niemiec. Przy odrobinie wysiłku dotrzemy również do Francji (całkiem niezłe połączenie kolejowe Maastricht – Liege – Lille).

 3. Pozwiedzaj Holandię koleją: kup bilet dobowy albo bilet łączony z atrakcją

Holenderska sieć kolejowa jest świetnie rozwinięta, co świetnie przydaje się zwłaszcza w sytuacji, gdy nagle znajdujemy się dokładnie na samym końcu tego kraju. Jeśli jednak nie wykupimy karty rabatowej – co nie opłaca się w przypadku sporadycznych wyjazdów – musimy liczyć się z dużymi wydatkami. Z drugiej strony Holendrzy nie mają co narzekać – ceny biletów na Intercity odpowiadają cenom w Polsce (bez zniżek), z kolei w Holandii zarabia się średnio cztery razy więcej (dodatkowo holenderscy studenci podróżują koleją za darmo!).

Najlepszym sposobem na praktyczne zwiedzenie Holandii jest wykupienie biletu dobowego za 15 euro – można z niego korzystać poza godzinami szczytu (czyli w dni robocze skoro świt, a następnie między 9 do 16 oraz po 18.30). Odległości nie są duże, więc spokojnie obrócimy z Amsterdamu i z powrotem. Bilety te dostępne są np. w sklepie Blokker. Warto też zwrócić uwagę na to, że na stronie kolei (www.ns.nl) dostępna jest również oferta tematyczna stworzona dla turystów.

4. Kup sobie tani używany rower – i najlepsze na świecie zapięcie.

Rowery w Maastricht to produkt codziennego użytku. Ceny używanych jednośladów zaczynają się w okolicach kilkudziesięciu euro, a więc można je nabyć za dużo mniej, niż w Polsce. Z drugiej strony równie łatwo można je stracić – kradzieże są nagminne. Z tej przyczyny porządne zapięcie to podstawa. Tym bardziej, że komunikacja miejska jest i droga, i mało rozwinięta – kradzież roweru może więc spowodować, że do domu będziecie wracać na piechotę. Najlepiej kupić używany rower i odsprzedać go w chwili wyjazdu – choćby korzystając z grupy „Sharing is caring… but money is money”.

Ktoś z Was studiował w Maastricht? Jeśli tak, koniecznie podzielcie się swoimi wskazówkami!


Dołącz do dyskusji!

5 thoughts on “Erasmus w Maastricht – 5 praktycznych wskazówek

 1. Musze się wam pochwalic w koncu schudłam – 8 kg.
  Przewaliłam chyba cały polski internet zeby znaleźć cos na odchudzanie
  i znalazłam. Wpiszcie sobie w google: xxally radzi jak szybko schudnac

 2. This blog is really interesting, but why it is
  on 11th place in google’s search results.
  It deserves to be in top 5. Many webmasters think that
  seo is dead in 2016, but it’s not true. There is sneaky method to reach google’s top 5 that not
  many people know. Simply search for: pandatsor’s tools

 3. I must say you have hi quality articles here.
  Your page can go viral. You need initial boost only. How to get it?
  Search for: Etorofer’s strategies

 4. Witam, nazywam sie Jakub. Ja tez w jednym czasie, jak i ty, chcialem bardzo ladna sylwetke, biceps, ABS i tak dalej. Dwa lata spedzilem na wyszukiwania poprawnego sposobu, aby osiagnac swoje marzenia. Probowalem wszystko: od treningu w silowni wedlug sekretnych technik najslynniejszych mistrzow kulturystyki do biegania na biezni, ale… Jakichkolwiek wynikow nie osiagnalem, “szesciopak” bezpiecznie zostal ukryty za rolkami tluszczu, a bicepsy ciagle nie chcialy sie pokazac.
  I nie wiecej jak dwa miesiace temu natknalem sie na artykul o tym, jak Jason Statham, aby wziac udzial w filmowaniu, przez kilka tygodni odzyskal sylwetke taka wlasnie, jak ja chcialem. Jak okazalo sie pozniej, stosowal srodek do budowy miesni “RevoMuscle”, ale wtedy ja tego nie wiedzialem.

  aby szybko zbudowac miesnie

 5. I see your site needs some unique & fresh content.
  Writing manually is time consuming, but there is solution for this
  hard task. Just search for: Miftolo’s tools rewriter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *