IMG_3186

Jak znaleźć pracę w kulturze?

Praca w kulturze bywa różna, jednak jej znalezienie pozostaje celem wielu młodych absolwentów i absolwentek. Inni z kolei niejako z miejsca ją odrzucają, bo często oferuje niskie zarobki i brak stabilizacji. Z drugiej strony styczność z osobistościami kultury, możliwość zajmowania się czymś inspirującym, wykorzystania humanistycznego wykształcenia i pracy z osobami o podobnych zainteresowaniach jest bez wątpienia kusząca. Gdzie szukać pracy w kulturze i jak ją znaleźć?

Przede wszystkim warto mieć na uwadze, że praca w kulturze pracy w kulturze nierówna. Kulturą zajmować będziemy się zarówno w publicznych instytucjach, jak i w organizacjach pozarządowych, jest też nadzieja (nikła) na znalezienie etatu na uczelni albo fuchy w branży rozrywkowej (tutaj większe prawdopodobieństwo, ale czy wszyscy chcą się tym zajmować?).

1. Sprawdź specjalistyczne portale

Do pracy w kulturze zachęca portal (o niezwykle zaskakującej nazwie) „Pracuj w kulturze„. Po zalogowaniu się mamy dostęp do licznych ofert – strona działa zresztą również bez logowania, wystarczy tytuł ogłoszenia wrzucić do wyszukiwarki –  w ten sposób bez trudu odnajdziemy większość ogłoszeń w ich głównych lokalizacjach.Narodowe Centrum Kultury prowadzi również program stażowy w instytucjach kultury, co może być ciekawym wstępem do pracy w tej branży. Rekrutacja odbywa się dwa razy do roku, staże są niestety bezpłatne.

Sporo propozycji znajdziemy też na portalu organizacji pozarządowych ngo.pl – wbrew pozorom zdarzają się nie tylko oferty pracy w NGO-sach, ale także w administracji i prywatnych firmach.  Niewiele zaoferuje nam baza ogłoszeń Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – większość ofert skierowana jest do inżynierów.

2. Monitoruj strony internetowe swoich ulubieńców

Poszczególne organizacje i instytucje, zwłaszcza te mniejsze, publikują ogłoszenia na swoich stronach internetowych z pominięciem większych portali. Bywa, że ogłoszenie pojawia się jedynie na Facebooku! Warto więc być na bieżąco z tym, co pisze się w miejscach, z którymi chcielibyśmy współpracować.

3. Buduj sieć kontaktów

Specyfika pracy w kulturze wiąże się z tym, że relacje i doświadczenie we współpracy liczą się bardziej niż wyrafinowane metody rekrutacji. To nie wielka korporacja, która będzie wymagać życiorysu, listu motywacyjnego, wypełnienia pięciu testów, trzech rozmów rekrutacyjnych i uczestnictwa w Centrum Oceny (czyli Assessment Center). Lepiej działa marketing szeptany i bycie na bieżąco z tym, co się dzieje…

 4. Wyjdź z inicjatywą!

…z tej przyczyny warto wychodzić z inicjatywą i proponować swoje pomysły! Może warto zgłosić się do instytucji jako wolontariusz, zaproponować swój cykl warsztatów we współpracy z daną organizacją czy zaoferować wsparcie w ramach któregoś z projektów? Masz pomysł na działania? Co szkodzi zaproponować wspólne napisanie wniosku o grant?

A jakie są Wasze doświadczenia z poszukiwaniem pracy w kulturze?

 


Dołącz do dyskusji!

3 532 thoughts on “Jak znaleźć pracę w kulturze?