Łódź

Jak się dostać na studia doktoranckie?

Studia doktoranckie, czyli studia III stopnia, stają się coraz bardziej popularne. Po części wiąże się to z dostępnością zniżek i atrakcyjnych stypendiów, po części – z chęcią uzyskania tytułu, który naprawdę będzie coś znaczył – w przeciwieństwie do magistra. O tym, czy warto wybrać się na doktorat, można by długo pisać – dla wszystkich osób, które rozważają tę opcję, mam praktyczny poradnik, jak się na takie studia dostać.

1. Zacznij wcześniej przygotowania.

Oczywiście łatwo to mówić, jednak dogadanie się z potencjalnym promotorem i przygotowanie niezbędnych dokumentów zajmie trochę czasu. Składanie dokumentów na ostatni moment może nie okazać się równie skuteczne.

2. Wybierz się na konferencje.

Nie na jedną, na kilka. Zaprezentuj artykuł na międzynarodowej konferencji (sporo ogłoszeń na ten temat znajdziesz w portalu MladiInfo), weź także udział w konferencji krajowej na temat, którym chcesz się zajmować. Dzięki temu nie tylko zgromadzisz dorobek przydatny w procesie rekrutacji, ale także przekonasz się, czy faktycznie praca naukowa jest tym, co Cię interesuje. Co więcej, konferencje to nie tylko (pisane na kolanie) abstrakty i (przygotowywane na dzień przed) artykuły, to także garść inspiracji i okazja do poznania nowych ludzi! I świetny trening w zakresie wystąpień publicznych.

3. Opublikuj.

Wyślij tekst do czasopisma naukowego, publikacji pokonferencyjnej, spróbuj sił w gazecie studenckiej. Spróbuj powypychać w świat Twoje dotychczasowe referaty, pracę licencjacką, magisterską, inne artykuły.

4. Działaj w kołach naukowych.
Dzięki temu zdobędziesz doświadczenie w organizacji wydarzeń naukowych i poznasz ludzi o podobnych zainteresowaniach. Nie ma koła naukowego, które by Cię zainteresowało? Zawsze można je założyć samemu!

5. Sprawdź zasady naboru.
Uwaga: nawet w obrębie jednej uczelni mogą się one znacznie różnić między sobą. Czasami bardziej liczą się oceny ze studiów, czasami – pozostały dorobek, bywa, że należy zdać egzamin z dziedziny, którą chcemy się zajmować, innym razem komisja zaprasza na mniej formalną rozmowę kwalifikacyjną. Jedni oczekują życiorysu i listu motywacyjnego, inni – pakietu zaświadczeń.

6. Zadbaj o referencje i potencjalnego promotora doktoratu.

Najprzyjemniejsza część procesu rekrutacji, ale również taka, która może okazać się sporym wyzwaniem. Kto będzie promotorem Twojego doktoratu? Czy będzie nim promotor pracy magisterskiej, czy zamierzasz nawiązać współpracę z kimś innym? Poza rekomendacją od tej osoby, warto zadbać o referencje od przełożonych oraz od dotychczasowych opiekunów prac licencjackiej, rocznej czy też projektów, w których brało się udział. Pozytywne opinie na temat kandydata zwiększą jego wiarygodność.

 


Dołącz do dyskusji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *