CZYTAM

Na bieżąco śledzę publikacje dotyczące rynku pracy, psychologii i ekonomii. Poniżej znajdziecie krótkie recenzje książek związanych z tą tematyką. Są to zarówno popularne pozycje, jak i publikacje o charakterze naukowym, ale jednocześnie przystępne dla każdego, kto chce wzbogacić swoją wiedzę w tym zakresie. Jak wynika z badań zrealizowanych przez Pentor International, ponad połowa Polaków uważa swój stan wiedzy na temat ekonomii za niezadowalający. Najwyższa pora to zmienić!

podatkiekonomiadobrafinbehoklPolakwswiecie

„Podatki. Przewodnik Krytyki Politycznej”, opracowanie zbiorowe, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2011.

Przyjemna książka (tak, publikacja na ten temat naprawdę może taka być!) dla zaawansowanych. Tematyka podatkowa w odniesieniu do tak zróżnicowanych zagadnień, jak polityka społeczna, Kościół, płeć, ekologia. Polecam raczej osobom, które z systemem podatkowym (i ekonomią polityczną!) są już obeznane, bo wtedy naprawdę czyta się nie tylko z przyjemnością, ale i ze zrozumieniem.

„Polak w świecie finansów” D. Maison, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2014.

Książka naukowa dla wszystkich – i na temat, który powinien każdego z nas interesować. Dowiemy się z niej m.in. jak Polacy postrzegają różne opcje opodatkowania, co wiedzą (a częściej: czego nie wiedzą) o gospodarce, a także w jaki sposób się w niej poruszają, zarabiając, wydając i inwestując swoje pieniądze. Publikacja do wykorzystania zarówno na potrzeby pracy naukowej, jak i rozrywki na wysokim poziomie – warto sprawdzić, czy i nas nie dopadł „kult gotówki”!

Ekonomia dobra i zła” T. Sedlacek Studio EMKA, 2012.

Zarówno czesko-, jak i anglojęzyczna wersja okazały się bestsellerami. Były doradca ekonomiczny Vaclava Havla i ekspert ekonomiczny korzysta z wieloletniego doświadczenia w nauczaniu, by w oparciu o niezliczoną ilość źródeł i masę smakowitych cytatów przestawić nam intrygujące połączenia między zagadnieniami, których zazwyczaj nie łączyliśmy. Tak oto ekonomiści dowiedzą się więcej na temat historii literatury i religii, a kulturoznawcy poznają ekonomiczny wymiar życia. Błyskotliwa, mądra, choć bynajmniej nie lekkostrawna – ilość wątków, odwołań, cytatów, faktów historycznych może niektórych przytłoczyć.

„Finanse behawioralne. Zachowania inwestorów i rynku” – M. Czerwonka i B. Gorlewski, Oficyna Wydawnicza SGH, 2012.

Praktyczny przegląd zagadnień związanych z finansami behawioralnymi. Zwraca uwagę rozdział poświęcony behawioralnym przyczynom kryzysu w Stanach Zjednoczonych.

 

 Niebawem opiszę, a już teraz polecam:

patologiatransformacjiprywatyzujaczmianaczystagnacjakryzys

„Patologia transformacji” W. Kieżun

„Prywatyzując Polskę” E. Dunn

„Zmiana czy stagnacja” pod red. M. Marody

„Kryzys. Przewodnik Krytyki Politycznej”

zagroszeprekariat .nologokleineverything

 „Za grosze. Pracować i (nie) przeżyć” B. Ehrenreich

„Prekariat. Nowa niebezpieczna klasa” G. Standing

„NoLogo”, N. Klein

„This changes everything”, N. Klein