Moje wartości to autentyczność, empatia i twórczość. Kieruję się nimi i w życiu, i w pracy zawodowej. Łączę tematykę biznesową i psychologiczną, wspieram, edukuję, prowadzę treningi oraz indywidualne konsultacje. Ze względu na zaangażowanie społeczne znam też specyfikę pracy w trzecim sektorze. W latach 2020-2022 pracowałam jako wykładowczyni w Szkole Głównej Handlowej, gdzie uczyłam, jak rozwijać kompetencje, zarządzać zespołami czy ograniczać stres. Doświadczenie zawodowe zdobywałam też w globalnych firmach i środowisku akademickim. Stworzyłam też od podstaw projekt promujący wolontariat i pracę w kulturze. Był on kierowany do studentów pod hasłem “Warszawa dla początkujących”.
Szczególnie bliska jest mi praca z Millenialsami. Wyzwania zawodowe przedstawicieli i przedstawicielem tego pokolenia poznawałam nie tylko w praktyce (pracując jako psycholog z osobami z uczelni i korporacji), ale również jako koordynatorka międzynarodowych projektów badawczych na ten temat.
Wykształcenie
- psychologia na Uniwersytecie Warszawskim (5-letnie magisterskie)
- finanse w Szkole Głównej Handlowej (5-letnie magisterskie)
- studia doktoranckie w Szkole Głównej Handlowej (od 2016)
- Szkoła Letnia “Płeć na rynku pracy” (ONZ)
Doświadczenie zawodowe
- Wykładowczyni i badaczka w Instytucie Kapitału Ludzkiego SGH (2020-2022)
- Psycholog, doradczyni zawodowa (Politechnika Warszawska)
- Ekspertka Społeczności ING – autorka artykułów i komentarzy
- projekty w działach HR (Mars Polska, Procter&Gamble)
- budowanie wizerunku pracodawcy (Unilever)
- zaangażowanie i rozwój personelu (T-Mobile)
- sesje diagnostyczno-rozwojowe (T-Mobile)
- sesje doradcze dla menedżerów (T-Mobile)
- diagnostyka psychologiczna (pełne uprawnienia, certyfikacja (PAPI, Extended Disc)
- promocja wolontariatu i pracy w kulturze – twórczyni projektu “Warszawa dla początkujących”
- współpraca ze Stowarzyszeniem “Tęczówka” jako fotografka.
Doświadczenie badawcze
- dwukrotna stypendystka Fundacji im. Lesława A. Pagi
- stypendystka międzynarodowego Think Forward Initiative (więcej tutaj)
- wywiad na temat badań na Millenialsach dla Radia TOK FM
- stypendia dla najlepszych doktorantów
- stypendium – dotacja projakościowa dla doktorantów.
Wystąpienia i artykuły eksperckie
- wywiad dla ING– finanse z perspektywy kobiet
- artykuł ekspercki o sposobach myślenia o pieniądzach dla ING
- wywiad w radiu TOK FM na temat wiedzy ekonomicznej studentów
- spacer gender (współautorka) w ramach projektu Szeptany Lublin.
Wystąpienia jako szefowa projektu “Warszawa dla początkujących”:
- wywiad dla portalu organizacji pozarządowych www.ngo.pl
- wywiad w ramach projektu Młodzi Menedżerowie Kultury
- reportaż na temat projektu w Studiu Reportażu Polskiego Radia
- rozmowa o “Warszawie dla początkujących” w Polskim Radiu
- artykuł w Newsweeku na temat projektu i “warszawskich słoików”.
Wystąpienia i publikacje naukowe
Niedawno ukazała się książka, której jestem współautorką. Piszę o psychologicznych konsekwencjach pozostawania bez pracy. Publikacja „Od makrostruktur do mikrohistorii. Instytucje po 1989 roku na Bałkanach oraz w Europie Środkowej i Wschodniej” do zamówienia tutaj.
Publikacje i wystąpienia w języku angielskim
- Polish and Czech Students: Political Opinions and Financial Literacy (konferencja “Children of Transition, Children of War” na Uniwersytecie Wiedeńskim, XI 2016).
- Prezentacja doktorskiego projektu badawczego w ramach sekcji międzynarodowej festiwalu HARKAT na Uniwersytecie w Isfahanie (Iran, XI 2018)
- Religious Beliefs and Economics: Selected Aspects (konferencja „Nature and Society: Culture, Development and Environment” na Uniwersytecie w Zagrzebiu w Chorwacji, XI 2015;
- Women in Business: Challenges and Chances from an Economic and Psychological Perspective (konferencja “Sprit of Entrepreneurship” na International Balkan University w Macedonii, X 2015).
- International Trade Challenges: Psychological Perspective (konferencja “Globalization: Impact on Trade, Economy and Law” na Uniwersytecie w Prisztinie w Kosowie, V 2016).
- Cognitive Mechanisms and Their Impact on the Perception of the Past and the Future (konferencja “Symposium Change” na Uniwersytecie w Zagrzebiu, XI 2016).
- Leadership Potential: Definitions and Assessment (konferencja International Student Congress na International Balkan University w Skopje, IX 2016).
- Private History of Industry in Autobiographical Narratives of Former Coal Mine Workers from Upper Silesia Region in Poland (konferencja “Exploring the Past: New Social History at The Crossroads of Methodological Trends” na Akademii Kijowsko-Mohylańskiejw Kijowie, IV 2018).
- Polish Students and Money – publikacja z badań dostępna na stronie ING Think Forward Initiative.
- Cognitive Psychology for Beginners (Psychologia poznawcza dla początkujących) – autorkie warsztaty dla studentów Uniwersytetu w Zagrzebiu oraz dla studentów zagranicznych z Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Erasmus Students Network (UW – 2017-2018).
- Pawlak M., Professional Careers of Women: Internal Obstacles, w: Proceedings of the International Masaryk Conference, Ministry of Industry and Trade of the Czech Republic, Hradec Kralove, 2015, ISBN 978-80-87952-12-2;
- Pawlak M., Talaga S., Polish and Czech Students: Education, Financial Literacy and Political Preferences Related to the Economic Issues, w: Proceedings of the International Masaryk Conference, Ministry of Industry and Trade of the Czech Republic, Hradec Kralove, 2015, ISBN 978-80-87952-12-2.
- Pawlak M., Talaga S., V4 Lab: financial literacy and economic knowledge of Polish and Czech students, raport dostępny online w angielskiej, polskiej i czeskiej wersji językowej.
Rozdziały w książkach i wystąpienia w języku polskim
- Jednostka i instytucje na rynku pracy w świetle Pamiętników bezrobotnych – perspektywa II i III Rzeczypospolitej – rozdział w książce „Od makrostruktur do mikrohistorii”.
- Od roboty do kariery. Zakład pracy w dobie transformacji systemowej w Polsce (konferencja: „Instytucje po 1989 roku w Europie Środkowo-Wschodniej i na Bałkanach” na Uniwersytecie Warszawskim, I 2019).
- Pawlak M., Związek między kondycją finansową Narodowego Funduszu Zdrowia a ograniczonym dostępem do świadczeń medycznych, w: Współczesne problemy bankowości i finansów z perspektywy młodych naukowców, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Szczecin, 2014, ISBN 978-83-87249-64-9.
- Pawlak M., Wiedza finansowa i poglądy na tematy gospodarcze Polaków (w ramach publikacji pokonferencyjnej „Przemiany polityczne, gospodarcze i społeczne w Europie Środkowej i Wschodniej w XXI wieku” – w przygotowaniu).
- Edukacja ekonomiczna w Polsce: formy, efekty i perspektywy (konferencja „Człowiek a edukacja” na Uniwersytecie Rzeszowskim, IX 2015).